Cesta rudého kata

Ladislav Šalda

299,00  169,00  vč. DPH (153,64  bez DPH)

Popis

Tato kniha rozhodně nepatří k oddechové literatuře. Je svědectvím o mnoha letech plných nezákonností, které na nevinných občanech naší země páchala neomezeně vládnoucí Komunistická strana Československa ve spolupráci se sovětskými poradci z NKVD, KGB a s pomocí dalších represivních domácích a sovětských orgánů. Není to pouhý statistický výčet zločinů. Je to pohled tak trochu z druhé strany, za oponu historických událostí.

Kniha je výpovědí člověka, jehož život se ubíral pozoruhodnou cestou. Jako osmnáctiletý chlapec, spolu se svými kamarády utekl z republiky do SSSR, aby mohl bojovat proti Hitlerovi. Prošel sovětským gulagem, odešel do vznikající československé jednotky v Buzuluku, kde bojoval ve Svobodově armádě u Sokolova i na Dukle, aby se nakonec stal katem a vykonával hrdelní tresty jako Mistr popravčí…

Slovo autora:

V okamžiku, kdy jsem se s hrdinou knihy – panem Miroslavem – seznámil, jsem neměl sebemenší tušení, o koho ve skutečnosti jde. Dlouze a složitě jsme k sobě navzájem hledali cestu a to hned z několika důvodů. Jedním byl věkový rozdíl a druhým fakt, že já jsem byl v té době v podstatě úplně sám mezi lidmi, v neznámém prostředí v pohraničí. Byl jsem totiž krátce po propuštění z vězení, kde jsem si odpykal trest za podvracení republiky.
Trvalo dlouho, než mi svěřil své největší tajemství a také obrovskou tragédii svého života. Já se mu na oplátku zaručil, že jeho pravou identitu nikdy nevyzradím. Najednou z nás byli skoro spiklenci. Oba jsme se pohybovali někde na okraji společnosti – já nuceně, můj protějšek dobrovolně.
Po jeho smrti na mě zůstala povinnost splnit slib, který jsem mu dal. Že pokud napíšu knihu o něm a jeho povolání, napíšu ji bez příkras, bez ideologických vylepšení, bez zbytečných omluv a vysvětlování – pouze na základě toho, co jsem zachytil z jeho vyprávění a postojů. Kniha má být jen malým pokusem o vyrovnání se s minulostí člověka, kterého nemilosrdné výčitky svědomí provázely celým životem, stejně jako nekompromisní svár mezi zdravým rozumem a pochybnostmi narušenou vírou v ideologii komunistické strany. Se zásadními pochybnostmi o smyslu svého životního poslání se tento člověk do konce svého dlouhého života nikdy nevyrovnal.

 

Další informace

Autor

Ladislav Šalda

Počet stran

300

Rok vydání

2015

Formát

A5

Vazba

brožovaná

ISBN

978-80-87624-26-5

EAN

9788087624265