Jazzové standardy 1.

Jan „Kuře“ Veselý

299,00  199,00  vč. DPH (180,91  bez DPH)

kniha + CD

Popis

Moji milí hudební kolegové,

dostává se vám do rukou první svazek Jazzových standardů. Ještě předtím, než se vám vybaví řadapraktických otázek, pokusím se některé z nich předvídat a také zodpovědět.

Tento materiál vznikl, aby doplnil výuku hry na hudební nástroje, přičemž mám na mysli nástrojeharmonické i melodické. Pro ty harmonické jsou standardy doplněny akordovými značkami včetněakordových hmatů pro kytaru. Chceme-li vytvořit dobrý kytarový doprovod, je dobré si uvědomit,že s námi hrají i další melodické a harmonické nástroje. Například basa nám může zasahovat dospodních kytarových tónů, a tak „nemá ráda“, když se neustále budeme snažit blýsknout se na kytařeco nejvíce úhlednými „baré“ hmaty a budeme tak vytvářet na struně E a A různé disonance při jejíchfigurálních výletech.

Pro melodické nástroje bývá nepříjemné, když často měníme polohy na kytaře,protože někdy známe jen základní obraty akordů, které transponujeme po celém hmatníku. Na struněe1 tak vytváříme různé melodie, které se pro změnu pletou do cesty melodickým nástrojům. Z tohotedy vyplývá, že náš doprovod by měl být klidnou řekou, podél které ubíhá dramaticky proměnlivýa různorodý břeh melodie společně s pevným břehem basové linky. Budeme tedy co nejméně měnitpolohy a využijeme maximum znalostí obratů akordů, abychom toho mohli dosáhnout. Volíme tedys klidem tři tóny u kvintakordů a čtyři tóny u septakordů a výše, jak je to zachyceno v publikaci,přičemž dáváme přednost intervalům pro vyznění zvuku akordu nejdůležitějších. Dále například můžemevynechat i základní tón, protože s jistotou ho bude hrát basa. Dále můžeme vynechat i čistoukvintu, která je součástí akordů dur i moll – naopak je-li alterována, je nutné ji zahrát. Předchozí poněkud do podrobností zabíhající odstavec byl vysvětlením pro ty, kteří jsou zvyklí nasazby akordů na všech šesti strunách. Takový styl hry se hodí spíše k táborovým ohňům, kde nejsouzastoupeny jiné nástroje než kytary.

A na tomto místě přistupme k dalšímu přínosu této publikace. Společně s ní totiž získáváte i CD, naněmž naleznete doprovody ke všem standardům. Tyto hudební základy jsou nahrány velmi jednoduše;jsou opatřeny předehrou, po níž následuje hlavní téma, které se z pravidla 2x až 3x opakuje. Pojeho přehrání následuje další samostatný track, který je proveden jako jam session, kde si můžetevyzkoušet melodii i improvizaci na váš nástroj.

První téma je vždy zahráno různými nástroji, druhé a třetí je již určeno pro vás, abyste jejich prostřednictvímmohli zdokonalovat svůj projev. Ti pokročilejší z vás si harmonické téma mohou zpříjemnitvlastní improvizací – v případě této publikace to platí pro C-hlasy (např. flétna, zpěv).Rozhodně vám tento soubor standardů poslouží jako doplněk k výuce na všechny již zmíněné nástroje.Navíc máte k dispozici doprovodnou kapelu, která se vám vejde i do sluchátek a neodmlouvá,když po ní žádáte přehrát skladbu znovu a znovu a znovu…

Jan „Kuře“ Veselý

Obsah 1. dílu:
All Of Me
All The Things You Are
Autumn Leaves
Besame Mucho
Black Orpheus
Blue Bossa
Blue Monk
Blue Moon
Bye, Bye, Blackbird
Georgia On My Mind
I Can’tGive You Anything
But Love
Ja-Da

 

Další informace

Autor

Jan „Kuře“ Veselý

ISBN

978-80-87624-01-2

Počet stran

80

Rok vydání

2012

Formát

A4

Vazba

brožovaná