Jižan a blondýna

Jana Soukupová

199,00  99,00  vč. DPH (90,00  bez DPH)

Kategorie: ,

Popis

„Ty se máš,“ říkává sem tam někdo z milovníků turistických a historických krás téhle úžasné země. „Romantická víska kousek od rodiště Aristotela. Slunce, moře a syrtaki!“
Takže jen pro upřesnění: Syrtaki jsem tančila několikrát u rádia. Funguje to jako lék proti klaustrofobii z domku s výběhem na zahrádku obklopenou dalšími domky plnými špehů, kteří by hlásili moje vykročení z brány spolehlivěji než filmový vězeňský náhrdelník. K moři se dostávám průměrně jedenkrát za tři až sedm dní za opravdu neskutečně romantických okolností. Zpravidla v souvislosti se začátkem nového života. Tomu předchází mezinárodní hádka, po které se definitivně rozhodnu ukončit spolupráci s řeckou stranou a za Jižanova vzteklého povzbuzování naplním jeho automobil svými kufry.

„Tak Češka. Ty jsi ortodoxní?“ zajímalo Jižanovu matku hned, když polkla první dávku velikonoční polévky.
„Ne,“ odpověděla jsem s plnou pusou.
Podívala se na mě podezíravě a chvíli přemýšlela, jestli vyslovit tu hroznou věc: „Nejste, doufám, muslimové?!“
Obě dcery se začaly chechtat a Jižan mi přispěchal na pomoc: „Mami, prosím tě. Jsou to křesťani, ale jsou katolíci.“
Babička se uklidnila a přešla do roviny geografické. „Kde to je, to Česko?“
„Vedle Německa. A nech ji najíst,“ štěkl Jižan.
„Takže daleko,“ nedala se. „Můj syn říkal, že v Německu nepěstují olivy. Vy taky ne, když jste vedle?“
„Ne, my taky ne.“
„Proboha. A jak můžete přežít?“

Dobrovolníci ze vsi mezitím zachraňovali kostel, který byl níž, a tak se voda dostala až k oknům. Když se podařilo otevřít vrata zatarasená bahnem, s hrůzou zjistili, že chybí také obrovská ikona patronky.
Ve stejnou dobu si policista, který hlídal nedalekou silnici, odskočil do křoví. Opřená o strom, nadpozemsky krásná a zcela neporušená, se na něj z velikého obrazu laskavě usmívala svatá Marina ve zlatém rámu. Kdy a kudy odplula z chrámu, nikdo netušil a ani neřešil. Zázraky jsou krásné, zvlášť když je vidíte na vlastní oči.
Dva měsíce po povodni chrám ještě vysychal a všechny vzácné relikvie zůstávaly vystěhované na plácku za kostelem. Neztratil se ani nejmenší zlatý svícen.
„Něco na té vaší víře je,“ řekla jsem dojatě Jižanovi.
„My Řeci vždycky víme, co děláme,“ pravil pyšně. „Bez nás byste totiž ještě lezli…“
Tím idylka skončila a byli jsme zase v sobě. Soukromá válka potomků Alexandra Velikého a Přemysla Otakara II. o rozdělení Evropy zná jen příměří, na žádný trvalý mír to nevypadá.

Jednoho dne mě v pozdním odpoledni přepadla náhlá únava a usnula jsem v obýváku. Telefon zůstal na nabíječce v kuchyni. Příliš velké pokušení.
Jižan však svého mechanického protivníka hodně podcenil. Souběžně se snahou dostat se do nitra mého telekomunikačního světa, zmáčkl jedno z postranních tlačítek a úskočný mobil vytvořil úžasné foto soustředěně zkoumající tváře, přesně řečeno nosu strčeného do cizích věcí.
„Našel jsi v mém telefonu něco zajímavého?“ zeptala jsem se později.
„Já?! Já bych ti v životě do telefonu nevlezl!“ ohradil se velmi dotčeně.
„Dostala jsem ho od svého devadesátého třetího milence Jamese Bonda, tak nezapírej, nemá to cenu,“ řekla jsem a ukázala mu fotku. „A už mě nikdy nešpehuj!“
„Stejně jsem tomu nerozuměl,“ nafoukl se.

 

Jana Soukupová se narodila 27. 5. 1964 v Mostě a dětství prožila v Litvínově. V současnosti žije v Ústí nad Labem. Vystudovala střední zdravotnickou školu, ale záhy „uprchla“ k novinařině. Absolvovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Léta pracovala v regionálním tisku, časopisecky publikuje povídky a publicistiku. Čtrnáct let provozovala cestovní kancelář specializovanou na Řecko a během této doby si doplnila vzdělání studiem řecké filologie na soluňské Aristotelově univerzitě.
Knižně vydala sbírky veršů S něhou i bez (1987) a Společné hříchy (1998) a povídkovou knihu ZOO v paneláku (2003). Publikovala v antologii severočeských a lužickosrbských autorů Strach o moudivláčka (1996), ve sbornících Sčítání tónů (1996) a Nemůžeš zadržet oblaka (1998). Zkušenosti z Řecka uplatnila v knize Na cestě 1 – Putování s J. Bartoškou a M. Donutilem (2009).
V současnosti pracuje jako manažerka Sanatoria Europa v Teplicích.

 

Půvabnými ilustracemi doplnila knihu slovenská výtvarnice Zuzana Jesenská-Kubicová (www.kozmopolitan.eu).

Další informace

Autor

Jana Soukupová

ISBN

978-80-87624-03-6

Počet stran

130

Rok vydání

2012

Formát

A5

Vazba

brožovaná

EAN

9788087624036