Když umírá bestie

Roman Cílek

369,00  199,00  vč. DPH (180,91  bez DPH)

Popis

Čím končí válka? A čím začíná mír? Dvě otázky, které jsou stěžejním motivem této nevšední knihy. Významný autor literatury faktu Roman Cílek, pro něhož je příznačné často až detektivní pátrání po neznámých či dlouho zastíraných skutečnostech, předkládá čtenářům v časovém oblouku od Vánoc 1944 do Vánoc 1945 strhující drama válečného finále i stejně nesnadného těsně poválečného období, na které nazírá bez zátěže černobílého vidění. Najdeme zde v chvějivém prostoru mezi prohrou a vítězstvím, radostí ze svobody i nedůstojnou mstou pohled na dění podstatné a rozhodující. Jsou zde však také příběhy zdánlivě titěrné, „jen“ obyčejně člověčí. Válka a její dozvuky se dotýkaly všeho a všech.

Značná část autorovy pozornosti se zaměřuje na zákulisní, tehdy přísně tajné dění, jímž se ti, kteří už skoro vše prohráli, snažili často až bizarními počiny, například vznikem záškodnických jednotek (Werwolf) této porážce zabránit nebo ji alespoň odsunout.

„Dějiny jsou součtem milionů neopakovatelných a tím i unikátních lidských osudů“, řekl před lety jeden moudrý člověk. A tato kniha je důkazem, jak výsostně pravdivá jsou tato slova.

 

Roman Cílek patří k nejzkušenějším autorům v žánru objevné a tvůrčím způsobem pojaté literatury faktu. Narodil se v březnu 1937 (tedy v neklidném a hledačském znamení Ryb) v Českých Budějovicích, nejednoduché válečné a poválečné dětství prožil v Soběslavi a Ústí nad Labem. Později se usadil v Praze. Vydal několik desítek knih nejen již zmíněné literatury faktu, ale i dramaticky laděné beletrie. Cílkovy knihy získaly řadu významných ocenění, například Mezinárodní cenu Egona Ervína Kische, Cenu Miroslava Ivanova a Cenu Jiřího Marka. Některá jeho díla vyšla také v zahraničí nebo posloužila jako předloha k filmovému zpracování. Například kniha Výstřely ve vile Edelweiss byla natočena pod názvem Výstřely v Mariánských Lázních. V současné době se v česko-polské koprodukci natáčí film podle jeho knihy o mnohonásobné vražedkyni Olze Hepnarové Zabíjela, protože neuměla žít.

Autor je spoluzakladatelem a členem vedení dvou spisovatelských organizací, tedy Klubu autorů literatury faktu a České sekce AIEP celosvětového sdružení autorů detektivního a dobrodružného žánru. Z knih, které vydal v posledních letech, lze jmenovat jen namátkou Holocaust zřetězení zla, Mordcentrála X, Úder šílených katů, Přejde vás smích… aneb Prokletí moci, Krvavá předehra (Španělsko 1936-1939), Každý, kdo unese oštěp… (Habeš 1935-1936), Muž, jehož řemeslem byl zločin, Já, Otto Skorzeny…!, Vyvolenci bohů, Trnitá cesta géniů, Doteky zla, Doteky smrti. Četná jsou také jeho autorská tvůrčí spojení: Osudové hry tajných služeb (spoluautor Ivan Brož), Hrdinové Československa ve smršti dvou světových válek (spoluautor Karel Richter), Hlasy z hořících domů (spoluautoři Karel Richter a Přemysl Veverka). Se spoluautorem Miloslavem Moulisem vydal tři tituly: 100 hodin, kdy umírala republika, Zapomeňte, že jste byli lidmi…, Útěky z pekla.

Další informace

Autor

Roman Cílek

ISBN

978-80-87624-22-7

Počet stran

250

Rok vydání

2014

Formát

A4

Vazba

vázaná