Pravda o Wunderwaffe

Igor Witkowski

389,00  299,00  vč. DPH (271,82  bez DPH)

Není skladem

Popis

Nejtajnější a technicky avantgardní zbraně Třetí říše představují složitou záhadu a přinášejí reflexe rozmanitého charakteru. Stejně bezprostředně se toto téma týká řízení zbrojního průmyslu, vědy jako takové, barbarské koncepce návratu k nevolnictví, stejně jako role SS v celém systému vojenského hospodářství. Tato kniha je věnována technickým otázkám, avšak je nutné uvědomit si širší kontext s tím spojených jevů. Závěry z těchto reflexí mají nadčasový charakter a mohou být užitečné i v budoucnosti. Soustředíme-li se na technické otázky, odhalíme, že dominující vlastností celého vědecko-ekonomického systému byla jeho až neuvěřitelná efektivita.

Koncem roku 2001 měl autor jako jeden z prvních zahraničních badatelů možnost zhodnotit historické dokumenty centrály rozvědky amerických leteckých sil (National Air Intelligence Center) na základně Wright-Patterson, kde se bezprostředně po válce nacházelo sídlo technické rozvědky.
Z rozhovorů s tehdejšími pracovníky základny jasně vyplývalo, že konec války – kdy byly zkoumány nejrůznější německé prototypy a plány – byl pro Američany dobou jakéhosi „technického osvícení“. V aktech na základně pak autor narazil na názor generála Hugha Knerra, zástupce velitele amerických sil v Evropě pro administrativní záležitosti z roku 1945:
„Převzetí německého vědeckého a průmyslového establishmentu odhalilo fakt, že jsme alarmujícím způsobem pozadu v mnoha oblastech výzkumu. A pokud nevyužijeme příležitost k zapřažení aparátu mozků, které ho rozvíjely, zaostaneme na dlouhé roky při realizací prací, které již byly dávno realizovány…“

 

Další informace

Autor

Igor Witkowski

ISBN

80-86063-81-X

Počet stran

290

Rok vydání

2009

Formát

A4

Vazba

brožovaná

EAN

808606381X