Ústecká štvanice

František Roček

299,00  169,00  vč. DPH (153,64  bez DPH)

Není skladem

Popis

Úvodní slovo autora k druhému rozšířenému vydání

Jenom několik měsíců po prvním vydání jsem připravil druhé, rozšířené vydání románu „Ústecká štvanice“. Je nezvyklé, aby román byl rozšířen v dalším vydání o další kapitoly. Ale rozhodli o tom čtenáři.
Kniha ve své původní nerozšířené podobě vypráví příběhy několika set lidí, kteří žili a umírali od května do července 1945. V čase, kdy válka pomalu přecházela v něco, čemu říkáme mír. Kniha je o naději, ale také o pocitech a prožitcích připomínajících štvanici, kterou někteří zažívali od roku 1938, jiní od května 1945. První vydání „Štvanice“ končí odjezdem hlavního hrdiny 30. července 1945 do Prahy. Nebyl tedy v Ústí nad Labem, když došlo o den později k velkému výbuchu v Krásném Březně a následně k pogromu na Němce.
Ačkoliv jde o román, jeho základem jsou především historická fakta. Proto jsem se v historickém románu nechtěl vracet k událostem po výbuchu 31. července 1945. O této tragédii vyšla řada knih, téma je detailně popsáno. Téměř nic nového jsem tedy nemohl přinést.Čtenáři však telefonovali, mailovali, potkávali mě a osobně vyjadřovali, co jim v románu chybí. Proto jsem se nakonec v rozšířeném vydání k výbuchu z 31. července 1945 vrátil. Popis událostí toho dne jsem pojal z nadhledu technologie moci, z pohledu lidí, pro které krásnobřezenský výbuch a následný pogrom nepředstavoval žádný velký problém.
Počínaje kapitolou 59. odpovídám především na otázky čtenářů. Hlavní hrdina provede čtenáře dějem s pomocí informací, které dosud nebyly v souvislosti s výbuchem publikovány. I o tom, že podobný výbuch, ale menší intenzity, mohl srovnat několik dnů před krásnobřezenským výbuchem se zemí jedno malé nádraží a okolní domy na okraji Ústí.

Jeden z hrdinů románu také seznámí čtenáře s málo zdůrazňovaným pohledem na události z 31. července 1945. Byl to den, kdy se projevila solidarita lidí „tam dole“ – prostých, tedy chudých lidí bez moci, kteří doplácejí na válku bez ohledu na to, jaké jsou národnosti. V tomto případě šlo o solidaritu prostých Čechů a Němců.

Jak jsem zdůraznil v předmluvě k prvnímu vydání, jde o knihu o skutečných lidech. Pokud se v knize objeví jakékoliv jméno a příjmení, například Josefina Langová, není to jméno románového hrdiny. Jde o člověka, který skutečně v té době žil v Ústí, Ústím projížděl nebo zde byl zavražděn, zemřel v nemocnici, nebo byl zatčen a o něco později i odsunut do Německa. Josefina Langová patří mezi ty, kteří čas „převratu“ (jak mnozí Češi tehdejší květnové události roku 1945 nazývali) nepřežili. Lidé žili a umírali v Ústí tak, jak je zde napsáno. S většinou v knize uvedených jmen se v životě již nikdy nesetkáte. Pokud jejich nositelé nezemřeli v té době v Ústí, byli většinou Smrtí v dalších desetiletích uškrceni na smyčce času. Oživili jsme je ze zažloutlých archivních stránek.
O životě a smrti vypráví v knize i ti, kteří poskytli autorovi své autentické vzpomínky. Jedinou skutečně románovou postavou obdařenou fiktivním jménem a příjmením je osoba poručíka pěchoty Josefa Nováka z vojenského obranného zpravodajství, který nás provází událostmi doby.Příběh je pohledem člověka, který přišel do Ústí náhodou, stal se nahodilým svědkem mnoha utrpení a nadějí, aby koncem července 1945 odjížděl do Prahy v naději, že bude odvolán z města na Labi plného Němců, kde téměř nikoho nezná – podobně jako většina Čechů, kteří přijížděli po válce do Ústí z českého vnitrozemí a v Ústí nikoho neznali. Bylo to pro ně cizí, doslova „německé“ město.
Čtenáři donutili poručíka, aby se do nemilovaného Ústí vrátil, a dozvěděl se tudíž něco více o událostech z 31. července.
Když už se románový poručík Josef Novák vrátil do příhraničního českého královského města Ústí nad Labem, snad do roka přijde mezi čtenáře znovu, v dalším dílu románu o životě a smrti v příhraničním městě od poloviny srpna do posledního dne roku 1945.
V Ústí nad Labem, 4. dubna 2012

Další informace

Autor

František Roček

Formát

A5

Vazba

brožovaná

Počet stran

290

Rok vydání

2013

ISBN

978-80-87624-00-5

EAN

9788087624005